Wyciskarki do soków - Jak je wybrać?

Wyciskarki do soków - Jak je wybrać?

Wyciskarki do soków stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, domowe świeżo wyciśnięte soki są bardzo smaczne oraz stanowią bogactwo antyoksydantów, witamin i minerałów. Dlaczego warto zainwestować w wyciskarkę do soków? Czym się kierować przy wyborze wyciskarki?

Zalety wolnoobrotowych wyciskarek do soków

Wyciskarki wolnoobrotowe opierają swoje działanie na wałku ślimakowym, który miażdży produkty, uzyskując z nich sok. Następnie jest on przepuszczony przez sito i z jednej strony uzyskujemy suchą pulpę a z drugiej klarowny napój. Zaletą takich wyciskarek jest to, że sok nie nagrzewa się a cenne witaminy nie ulegają utlenieniu. Możliwość uzyskania soku z warzyw liściastych i ziół to bardzo duża zaleta wyciskarek wolnoobrotowych. W tym celu możemy użyć jarmużu, selera naciowego oraz szpinaku w takich ilościach, w których zjedzenie ich nie byłoby możliwe. Zakup wyciskarki to idealne rozwiązanie, aby spożywać 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem warzyw, ich smak w towarzystwie owoców jest prawie niewyczuwalny. Wyciskarki mogą nam też służyć do przygotowywania sorbetów, lodów czy mlek roślinnych. Dzięki temu, że są bardzo wydajne oszczędzamy również pieniądze, bo nie kupujemy soków ze sklepu, które są w dodatku pasteryzowane i pełne konserwantów.

Czym się kierować przy wyborze wyciskarki?

Przy wyborze wyciskarki warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Tanie modele mogą być zrobione z plastiku zawierającego bisfenole, które mają toksyczny wpływ na zdrowie. Dobrej jakości wyciskarki są bardzo trwałe i idealnie spasowane a ślimak odlany jest w jednym kawałku. Jeżeli kupujemy wyciskarkę, żeby poprawić nasze zdrowie, warto wybrać wysokiej jakości model, z przyjaznych dla środowiska materiałów. Gdy posiadamy dzieci, kupując sprzęt możemy, też zwrócić uwagę czy jego praca jest cicha i dyskretna. Zasadniczą kwestię odgrywa również wybór wyciskarki pionowej jednoślimakowej lub poziomej dwuślimakowej.


Wyciskarki pionowe jednoślimakowe nie wymagają używania popychacza. Są bardzo uniwersalne a wyciskanie soków jest łatwe i przyjemne. Posiadają duży otwór, więc możemy wrzucać do niej całe marchewki bez krojenia, co sprawia, że przyrządzenie soku zajmuje bardzo mało czasu. Wyciskarki pionowe składa się i myje bardzo szybko. Ich zaletą jest też przystępna cena. Nie jest ona jednak tak wydajna a sok nie zawsze jest idealnie klarowny.

W wyciskarkach poziomych dwuślimakowych musimy używać popychacza, więc zrobienie soku zajmuje nam trochę więcej czasu. Jest ona jednak najlepszym modelem do wyciskania soków z warzyw liściastych. Wyciskarki poziome są bardzo wydajne, wyciskają warzywa i owoce do ostatniej kropelki a sok jest bardzo smaczny, gęsty i przede wszystkim klarowny. Są to zazwyczaj większe modele, które trudniej się czyści.

Zakup wyciskarki to jedna z najlepszych decyzji. W ten sposób będziemy chętnie i często pić domowej roboty soki z warzyw i owoców, a nasz organizm na pewno będzie nam za to bardzo wdzięczny.