Terapia sokami w pigułce

Terapia sokami w pigułce

Gdy mamy do czynienia ze świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw jednego możemy być pewni – z całą pewnością mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami, którym warto zaufać. To znakomity sposób na dostarczenie naszemu organizmowi wszystkich tych minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, nie bez znaczenia jest przy tym to, że soki poprawiają jakość odżywiania komórkowego, co jest również ich atutem.

Sokoterapia - sposób na zdrowie

Sokoterapia jest w związku z tym jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania organizmu z toksyn, można się nią jednak zainteresować podczas leczenia szeregu innych schorzeń. Soki nie stanowią dużego wyzwania dla naszego układu pokarmowego, można więc pić je bez względu na nasz wiek. Gdy analizujemy ich wartości prozdrowotne, świeżo wyciśnięte soki można porównać do soków i owoców w ich świeżej postaci. Oczywiście, w sokach jest nieco mniej błonnika, nie oznacza to jednak, że ich picie nie znajduje uzasadnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że obecność przeciwutleniaczy i enzymów w sokach w dużej mierze jest uzależniona od tego, w jaki sposób uzyskaliśmy tego rodzaju produkt.

Wyciskarka vs sokowirówka

Zwolennicy sokowirówek toczą zresztą w tym kontekście bój z entuzjastami wyciskarek i warto pamiętać, że tak w przypadku jednego, jak i drugiego rozwiązania mamy do czynienia zarówno z zaletami, jak i z wadami. Sokowirówki cieszą się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że nie należą do rozwiązań drogich. Niestety, szybkość i intensywność ich pracy sprawia, że delikatne składniki soków nigdy nie są wykorzystywane do maksimum.

Zalety świeżych soków

Sokowirówka wykonuje nawet kilka tysięcy obrotów w ciągu minuty, a to sprawia, że sok nie tylko jest mniej wartościowy niż świeży owoc lub warzywo, ale także krócej nadaje się do spożycia. Wspomniana już wyciskarka jest naturalną alternatywą dla sokowirówki, również ona posiada jednak wady – nie jest wydajna, a przy tym, choć zapewnia dostęp do soków bogatych w witaminy, enzymy, makro-, oraz mikroelementy, jest rozwiązaniem, które może zniechęcić wysoką ceną.

Picie soków

Bez względu na to, w jaki sposób uzyskujemy sam sok, musimy mieć świadomość tego, że terapia sokowa ma sens przede wszystkim wówczas, gdy przestrzega się przynajmniej kilku zasad, na jakich się opiera. Najważniejsza mówi o tym, że soki należy przyjmować zaraz po ich przygotowaniu, najlepiej na 30 minut przed planowanym posiłkiem. Dobrze też zwracać uwagę na to, skąd pochodzą owoce i warzywa, po które sięgamy podczas ich produkowania.